Akademik Ortaklıklar

Akademik Ortaklıklar

MEV Koleji Özel Okulları Kanada Akademik Ortaklık Protokolü:

MEV Koleji öğrencileri, Millî Eğitim Vakfı ve Kanada Nova Scotia Eğitim Bakanlığı arasında 19.11.2015 tarihinde imzalanan protokol gereği; Dünya’nın en iyi 3 eğitim ülkesinden biri kabul edilen Kanada’nın Nova Scotia Bölgesi’ndeki okullarda aylık, dönemlik veya yıllık öğrenci değişim programlarına katılabiliyor, 13. Sınıf Değişim Programlarıyla Kanada’dan ikinci diplomayla yurda dönebiliyor ya da sınavsız geçiş haklarını kullanarak lisans eğitimlerini Kanada Hükümetinin sadece kendi vatandaşlarına uyguladığı burs ve yerleştirme imkânlarıyla tamamlayabiliyorlar.

Her yıl Dünya’nın 54 ülkesinden bin 500’ün üzerinde öğrencinin program kapsamında geldiği Kanada, Dünyanın en iyi eğitim veren üç ülkesinden biri olarak kabul ediliyor ve öğrenciler için güvenli sosyal yaşantısı ile öne çıkıyor. Kanada Nova Scotia Eğitim Bakanlığı’na bağlı koordinatörlerin rehberliğinde alacakları eğitim, hafta sonları gönüllü ailelerle birlikte şehir merkezlerinde yapacakları kültür gezileri ve tüm seyahatleri boyunca velilerimize ve öğrencilerimize kendilerini daha da güvende hissettirecek geniş kapsamlı bir sağlık sigortası sayesinde Nova Scotia Uluslararası Öğrenci Değişim Programı, MEV Koleji öğrencilerinin geleceğine büyük katkı sağlayacak, unutulmaz bir deneyime dönüşüyor.

Kanada Uluslararası Öğrenci Değişim Protokolü 4 Farklı kategoriden oluşuyor:

Bunlardan ilki özellikle ortaokul öğrencilerimizin Kanada’da seçkin gönüllü ailelerin yanında konakladığı aylık öğrenci değişim Programı. İkinci kategori Uluslararası Öğrenci Değişim Programında ise öğrencilerimiz dönemlik ya da tam bir eğitim-öğretim yılını kapsayacak şekilde Kanada Nova Scotia’da eğitim alıyor ve Kanada’da eğitim aldıkları süre zarfında karne notları ülkemize döndüklerinde denk sayılıyor. Yıl ya da  dönem kaybı yaşamadan  Türkiye’de eğitim hayatlarına devam ediyorlar.12. sınıf öğrencileri tam bir eğitim öğretim yılı için Kanada’yı tercih ettiklerinde ise Kanada’da ya da Türkiye’de lisans eğitimlerini sürdürebiliyor, Kanada’da lisans eğitimi almak isterlerse MEV Kolejli olmanın avantajlarını bir kez daha hissederek, Kanada’nın normalde yabancıöğrencilere sağlamadığı burs ve lisans yerleştirme imkanlarından bu ülke vatandaşları gibi yararlanabiliyor. Dördüncü kategori Uluslararası Öğrenci Değişim Programında ise, öğrencilerimiz MEV Koleji’nden mezun olduktan sonra, kazandıkları lisans eğitimi hakkını dondurarak, bir sene boyunca yabancı dil yetkinliğini artırmak amacıyla Kanada’ya gidebiliyorlar. Yeterli koşulları sağlayan öğrencilerimiz Kanada Devlet lisesi diplomasını alma hakkına sahip olarak Kanada’da üniversitelere sınavsız geçiş şansını elde ediyor, bu süreç sonrası ister Türkiye’deki üniversitelerine dönebiliyor isterlerse Kanada’daki lisans eğitimlerine devam edebiliyorlar.